• Headlines

Oden Junior wins Buck Fever Showcase

DEWAYNE HOLLOWAY | dewayne@mcnews.online

MENA – Oden Junior Miriam Garcia earned a win for Acorn in the 5000 meter senior girls division of the Buck Fever Showcase with Mount Ida’s Peyton Macejewski finishing in fifth place. Justice Neufeld of Acorn won the senior boys division with Patricio Ramirez of Centerpoint finishing in 11th place and Christian Hernandez of Caddo Hills rounding out the Top 20.

Miriam Garcia

Miriam Garcia won the senior girls division with a time of 21:48.10. The Oden junior represents Acorn High School. The two schools make up the Ouachita River School District.

Darby Jones of Mansfield finished in second place (22:19.30) with Maria Grano of Waldron finishing in third place (22:57.20), Faith Rainwater finished in fourth place (23:42.30) and Peyton Macejewski of Mount Ida finished in fifth place  with a time of 23:48.30.

Skylin Sliger of Caddo Hills finished in 28th place with a time of 28:53.80.

Other Acorn runners and their results include: Bella Tedder (8th, 25:08.90), Sophie Strasner (21st, 27.19.40), Harlei MCourtney (29th, 29:05.50), Blanca Sanchez (30th, 29:59.20).

DeQueen won the senior girls division with 34 points, followed by Mansfield with 43 points and Acorn finished in third with 56 points.

Justice Neufeld of Acorn won the senior boys division with a time of 17:38.10, followed by Johnny Sanchez of De Queen (18:20.10), Gustavo Garcia of De Queen (18:28.90), Carlow Aguilar of De Queen (18:31.90) and Skylar Wrinkle  of Dardanelle (18:33.40).

Acorn’s Issac Tedder finished in eighth place with a time of 18:54.50. Teammate Caden Tarkinton finished in 18th place (20:08.90). Patricio Ramirez finished in 11th place (19:41.40). Teammate Luis Morales finished in 15th place (20:03.40).

Christian Hernandez rounded out the Top 20 with a time of 20:23.60. Fellow Indian Lane Naney with a time of 22:40.50. Other Caddo Hills runners and their results include: Jerry Friend (49th, 24:37.30), Juan Velazquez (53rd, 25:06.20), David Castillo (57th, 25:28.50), Daniel Cruz (58th, 25:32.40)

Other Acorn runners and their results include: Reed McGee (39th, 22:52.90), Sky Carmack (41st, 22:57.60), Riley Weddle (60th, 26:42.20)

Other Centerpoint runners and their results include: Edwin Bolanos (47th, 24:34.70), Jorge Martinez (56th, 25:23.70),

De Queen won the team competition with 27 points, followed by Acorn with 87 points, Dardanelle with 88, Mena with 90 points, Nashville with 101 points, Booneville with 121 points and Caddo Hills finished in seventh place with 161 points.

Laney Wood of Mansfield won the 2500 meter Junior Girls race with a time of 10:17.10, followed by Laci Dixon of Cossatot River (10:30.60), Trinity Triska of Mansfield (10:50.20), Chanity Hall of Acorn (10:56.80) and Audri Weber (11:01.0)

Araya Astalosh of Centerpoint finished in 6th place with a time of 11:05.00. Other Junior Lady Knights and their results include: Mia Reyes (33rd, 13.37.60), Erica Ramirez (48th, 15:12.90), Lilie Hernandez (49th, 15:12.90), Arabella Spurlin (53rd, 15:31.40), Adelaid Laubach (70th, 19:03.40).

Addy Thew of Mount Ida finished in 12th place with a time of 11:52.60

JoJo Dollar and Kaitlin Ledbetter, both of Acorn, finished in 14th place (11:58.70) and 16th (12:10.60). Other Acorn runners and their results include: Kloee Vincent (29th, 13.26.10), Emma Arnold (36th, 13:56.90), Kirsten Belcher (45th, 15:02.00), Lanee Powell (46th, 15:02.50), Sydney Holliday (64th, 17Z:01.70), Taylor Kesterson (74th, 21:55.10)

Katelyn Foster  of Caddo Hills finished in 17th place with a time of 12:15.70. Other Caddo Hills runners and their results include: Noemi Morales (41st, 14:33.30).

De Queen won the team competition with 61 points, followed by Mansfield with 77 points, Nashville with 84, Acorn with 89 points, Mena with 125, Dardanelle with 133, Centerpoint with 162 and Cossatot River with 177.

In the junior boys 2500 meter race Randy Rodriquez and Rodrigo Garcia, both of De Queen, finished in first and second with times of 8:22.60 and 8:46.70. Cooper Plunkett of Mena finished in third place (8:58.30), Cash Rector of Dardanelle finished in fourth place (9:13.00) and Colby Clay of Nashville finished in 5th place (9:15.60).

Chance Reagan of Acorn finished in seventh place (9:22.20). Other Acorn runners and their results include: Ben Kincaid (32nd, 10:33.60), Frederick Metcalf (34th, 10:41.00), Matt Lyle (50th, 11:30.80), Elam Holland (52nd, 11:34.10), Colton Quededeaux (59th, 11:59.40), Zane Newton (64th, 12:12.90), Ty Kesterson (73rd, 14:01.80), Nic Bedford (76th, 14:56.50)

Jareth Medina of Centerpoint finished in 13th place (9:46.70). Other Centerpoint runners and their results include: Ronnie Ramirez (29th, 10:24.00), Hayden Lewis (43rd, 11:04.00), Cesar Ortiz (47th, 11:24.90)

Cole Naney of Caddo Hills finished in 15th place (9:49.50). Other Caddo Hills runners and their results include: Bender Meeks (22nd, 10:07.60), Hunter Sliger (46th, 11:23.00), Jake Wray (67th, 12:28.20).

De Queen won the team competition with 42 points, followed by Nashville with 58 points, Dardanelle with 105 points, Mansfield with 108 points, Booneville with 118 points, Mena with 123 points and Acorn with 137 points.

Read More

Southern Bancorp sponsors gym floor

The Mount Ida School District would like to give a big THANK YOU to Southern Bancorp for their sponsorship of the new floor in...

JPs discuss comp. time, pay raises

DEWAYNE HOLLOWAY|dewayne@mcnews.online MOUNT IDA – The Montgomery County Justices of the Peace had a busy night as the Quorum Court discussed possible raises for the...

Beggs among 20 performers at 2021 National FFA Convention

Sawyer Beggs, a member of the Mount Ida FFA chapter in Mount Ida, Arkansas, will be on stage and in the spotlight October 26-30...

Recent

Southern Bancorp sponsors gym floor

The Mount Ida School District would like to give a big THANK YOU to Southern Bancorp for their sponsorship of the new floor in...

JPs discuss comp. time, pay raises

DEWAYNE HOLLOWAY|dewayne@mcnews.online MOUNT IDA – The Montgomery County Justices of the Peace had a busy night as the Quorum Court discussed possible raises for the...

Beggs among 20 performers at 2021 National FFA Convention

Sawyer Beggs, a member of the Mount Ida FFA chapter in Mount Ida, Arkansas, will be on stage and in the spotlight October 26-30...